Разлика помеѓу преработките на „Падеж“

Одземен 21 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ka:ბრუნვა (გრამატიკა))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Таблица на падежи}}
Во [[лингвистика]]та, '''падеж''' е [[Флексична парадигма|парадигма]] на [[флексија|флексивни]] [[именки]]. Во многу европски јазици, променливите форми означуваат [[граматика|граматичка]] улога.
 
* [http://web.phil-fak.uni-duesseldorf.de/~wdl/OptCase.pdf Оптимал (падеж): Распределба на падежите во германскиот и исландскиот] од Дитер Вундерлих.
* [http://phrontistery.info/cases.html Долга листа на називи на падежи] во разни јазици
 
{{Падеж}}
 
[[Категорија:Падежи|*]]