Разлика помеѓу преработките на „Министерство за разузнавање на Иран“

нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Политики на Иран}} '''Министерството за разузнавање и државна безбедност''' (фарси: وزارت اط...)
 
{{Политики на Иран}}
'''Министерството за разузнавање и државна безбедност''' ([[фарси]]: وزارت اطلاعات و امنیت کشور ''Vezarat-e Ettela'at va Amniat-e Keshvar'') е првостепена разузнавачка служба во [[Иран|Исламската Република Иран]]. Позната е и како '''ВЕВАК''' (''VEVAK'').
 
Ова министерство е оформено на [[18 август]] [[1984]].