Софтбол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам et:Softpall во et:Pehmepall; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: мини|десно|250п|Натпревар во софтбол [[Слика:Softball.jpg|мини|...)
 
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам et:Softpall во et:Pehmepall; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Softball-battercatcherumpireready.jpg|мини|десно|250п|Натпревар во софтбол]]
[[СликаПодатотека:Softball.jpg|мини|десно|200п|Топката во софтболот]]
'''Софтбол''' (од [[Англиски јазик|англ.]] ''softball'' ''soft'' - меко и ''ball'' - топка) е екипен [[Спорт|спорт]] во кој топката се удира со палка. Основната цел на играта е, таа екипа која напаѓа да ја удри фрлената топка, и еден од играчите да истрча до една од четирите означени бази пред играч од противничката екипа да ја фати топката. Софтболот е подваријанта на [[Безбол|безболот]], кој се игра на помал терен и со нешто поголема и помека топка за разлика од безболот.
 
Првиот одигран натпревар во софтбол се одиграл во [[Чикаго]], [[Илиноис]], [[САД]] во [[1887]] година на [[Ден на благодарноста|Денот на благодарноста]].
Правилата во софтболот се многу слични со оние од безболот. Клучни разлики постојат во траењето на натпреварот (наместо 9 ининзи како во безболот, овде се играат 7), помалиот терен, нешто поголемата и помека топка, пократките палки и сл. Брзината која ја постигнува топката при удирањето и фрлањето е помала, па затоа овој спорт често е подготовка за помладите категории за вистинскиот безбол. Исто така софтболот е рекреативен спорт за постарите катеогории бидејќи е поспор и помалце опасен од безболот.
 
== Види уште ==
* [[Освојувачи на олимписки медал во софтбол]]
* [[Безбол]]
[[da:Softball]]
[[de:Softball]]
[[et:SoftpallPehmepall]]
[[el:Σόφτμπολ]]
[[en:Softball]]