Лујџи Пирандело: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава br:Luigi Pirandello; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава simple:Luigi Pirandello)
с (r2.7.3) (Робот: Додава br:Luigi Pirandello; козметички промени)
| deathplace = Bosio, [[Рим]], [[Италија]]
| occupation = [[драматург]], [[писател]]
| nationality = [[Италија|Италијанец]]нец
| awards ={{awd|[[Нобелова награда за литература]]|1934}}
}}
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.
 
== За творештвото ==
Лујџи Пирандело го превртил традиционалниот однос на театарот и стварноста. Во драмата „[[Шест лица го бараат писателот]]“, сцената се претвора во место каде се случува вистинскиот живот. Како [[Марсел Пруст]], така и Пирандело тврди дека уметноста е повредна од животот, и дека смислата на животот постои само во уметноста.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{gutenberg author| id=Pirandello+Luigi| name=Luigi Pirandello}}
* [http://www.pirandelloweb.com/ The complete works of Pirandello in Italian and English section]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пирандело, Лујџи}}
 
[[Категорија:Италијански писатели]]
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за литература]]
[[bg:Луиджи Пирандело]]
[[bs:Luigi Pirandello]]
[[br:Luigi Pirandello]]
[[ca:Luigi Pirandello]]
[[cs:Luigi Pirandello]]