Франција на Олимписките игри: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: no:Frankrike under OL)
Нема опис на уредувањето
* [[Зимски олимписки игри - 1992]] во [[Албервил]]
 
Заклучно со [[20082010]] година, [[Франција]] има освоено вклуновкупно 719730 медали, од кои 636 на летните и 8394 на зимските игри.
 
Националниот олимписки комитет на Франција ''(-{Comité National Olympique et Sportif Français}-)'' бил основан од страна на [[МОК]] во [[1894]] година.
|align=left| [[Зимски олимписки игри - 2006|2006. Торино]] || 3 || 2 || 4 || 9
|-
|align=left| [[Зимски олимписки игри - 20122010|2010. Ванкувер]] || 2 || 3 || 6 || 11
|-
! Вкупно !! 2527 !! 2427 !! 3440 !! 8394
|}