Разлика помеѓу преработките на „Римска Република“

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава an:Republica Romana; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава pnb:رومی لوک راج)
с (r2.7.3) (Робот: Додава an:Republica Romana; козметички промени)
== Државно уредување ==
 
Римската Република имала хиерархија на избрани [[Римски магистрат|магистратмагистрати]]и со различни овластувања. Римското уредување од времето на републиката подоцна го инспирирало уредувањето на многу [[средновековие|средновековни]] градови-држави, но и други државни творби на современото време, од [[ренесанса]]та до денес.
 
Од посебно значење биле следните елементи на државното уредување на Римската Република:
[[Податотека:City of Rome during time of republic.jpg|thumb|left|290px|Рим од времето на републиката]]
 
Највисоката, неограничена, извршна власт во Римската Република ја имал [[конзул]]от (Imperium maius). Конзулите биле одговорни за врховното воено заповедништво, за правото на осудување, свикување на [[Римски сенат|Сенатот]] и народните собранија. За време на кризи, постоела можност за период од 6 месеци, да се именува [[Римски диктатор|диктатор]], кој имал апсолутна власт (Summus imperium); во текот на неговиот мандат сите други [[Римски магистрат|магистратмагистрати]]и биле суспендирани.
 
Магистратите биле избирани низ три различни народни собранија:
 
* '''Центуриско собрание''' — ги избирало [[цензор]]ите, [[конзул]]ите, [[претор (титула)|преторпреторите]]ите.
* '''Трибутско собрание''' — ги избирало [[Римски магистрат|магистратмагистратите]]ите од понизок ранг: [[едил]]ите, [[квестор]]ите, [[дваесет и шестмина]]та (Vigintisexviri).
* '''Плебејско собрание''' — ги избирало народните [[трибун]]и [[плебејци|плебејските]] [[едил]]и.
 
[[af:Romeinse Republiek]]
[[ar:الجمهورية الرومانية]]
[[an:Republica Romana]]
[[bn:রোমান প্রজাতন্ত্র]]
[[be-x-old:Рымская рэспубліка]]