Ајатолах: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Ајатолах''' (арапски: '''آية الله'''; фарси: '''آيت‌الله''') е највисока верска т...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Ајатолах''' ([[арапски јазик|арапски]]: '''آية الله'''; [[фарси]]: '''آيت‌الله''') е највисока верска титула кај шиитските муслимани и значи „Божји знак“. Оние кои ја носат оваа титула се стручњаци на исламистичките студии као што се право, етика и филозофија на исламот и обично предаваат во исламски верски школи.
 
[[Дванаестници|Дванаестнишките]] шиити не признаваат политичкикполитички власти, се додека нане се врати '''дванаестиот (прекриен) [[имам]].''' Ајатоласите на чело на верскиот живот се појавиле во [[19. век]]. Во [[20. век]] бројот на ајатоласи се зголемувал и тоа повеќе ја зголемила нивната политичка сила. Врвот е достигнат за време на [[Исламска револуција|Исламската револуција]] во [[1979.]] година во [[Иран]] под водство на [[Рухола Мосави Хомеини|ајатолахот Хомеини]], во цијчиј устав стои дека само големите духовници смеат да ја водат државата.
 
На крајот од [[2006.]] во светот имаше 20 ајатоласи, од кои најпознати се ајатолах [[Ал Систани]] во [[Ирак]] и [[Али Хаменеи]] во [[Иран]]. На западот поимот „ајатолах“ често се користи како синоним за Хомеини, по кого и терминот се прочу.
 
== Види уште ==