Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Додадени 38 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава yo:Bósónì; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава war:Boson)
с (r2.7.3) (Робот: Додава yo:Bósónì; козметички промени)
[[ImageПодатотека:Standard Model of Elementary Particles.svg|thumb|300px|Стандарден модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред]]
'''Бозони''' се честички кои се дел од симетрично составените квантни состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Бозони се следниве честички:
 
* [[глуон]]и
* [[фотон]]и
* [[фонон]]и
* W<sup>+</sup>,W<sup>-</sup> бозон
* Z<sup>0</sup> бозон
* [[гравитон]]и
 
Сите честички се или бозони или фермиони. Бозонот е носител на основните интеракции. За бозоните не важи [[Паулиевиот принцип]], затоа може една квантна состојба да зазема повеќе бозони.
[[vi:Boson]]
[[war:Boson]]
[[yo:Bósónì]]
[[zh:玻色子]]