Катал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот менува: интернационални -> меѓународни)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Еден катал е она количество [[ензим]] кое катализира конверзија не еден мол субстратсупстрат до продуктпроизвод за една [[секунда]]. Еден катал еднаков е на 6*10^7 меѓународни единици.
{{никулец}}