Разлика помеѓу преработките на „Политика на Иран“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Политики на Иран}}
'''[[Иран]]''' поспоред [[устав на иранИран|уаставот на Ирануставот]] од [[1979 ]]година е [[исламска република]]. Исламската република Иран (ИРИ) била основана [[1 април]] [[1979]] како резултат на [[Исламка револуција во Иран|исламската револуција]] [[1978]]—[[1979]]. [[Шиити|Шиитскиот]] [[Ислам]] е уставна религија во Иран.
 
Органи во Иран е: