Разлика помеѓу преработките на „Политика на Иран“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Политика на Иран преместена како Политики на Иран: треба да биде множина)
с
{{ПолитикаПолитики на Иран}}
'''[[Иран]]''' по [[устав на иран|уаставот на Иран]] од [[1979 ]]година е [[исламска република]]. Исламската република Иран (ИРИ) била основана [[1 април]] [[1979]] како резултат на [[Исламка револуција во Иран|исламската револуција]] [[1978]]—[[1979]]. [[Шиити|Шиитскиот]] [[Ислам]] е уставна религија во Иран.