Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

с
r2.7.3) (Робот: Менува la:Coordinatae geographicae; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Робот: Додава dsb:Geografiske koordinaty)
с (r2.7.3) (Робот: Менува la:Coordinatae geographicae; козметички промени)
[[Податотека:WorldMapLongLat-eq-circles-tropics-non.png|thumb|440px|Карта на [[Земја|Земјата]]та која ги прикажува линиите на [[латитуда|латитудата]]та (хоризонтално) и [[лонгитуда|лонгитудата]]та (вертикални), Екертова проекција; [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/political_world.pdf голема верзија] (pdf, 1,8 МБ)]]
 
'''Географскиот координатен систем''' ја прикажува секоја локација на [[Земја]]та со две или три координати на [[сферен координатен систем]] којшто е подреден со оската на ротација на Земјата. Позајмувајќи теории од античките [[Вавилон|Вавилонци]]ци, а подоцна проширени од познатиот грчки мислител и географ [[Птоломеј]], на полн круг му се припишуваат 360°.
 
Географскиот координатен систем овозможува секоја локација на [[Земја]]та да биде определена преку три координати на сферичниот координатен систем, кој е подреден на оската на ротација на земјата.
[[ky:Географиялык координаталар]]
[[lo:ພິກັດພູມສາດ]]
[[la:CoordinataCoordinatae geographicageographicae]]
[[lv:Ģeogrāfiskā koordinātu sistēma]]
[[lij:Coordinæ geografiche]]