Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
== Знаменитости ==
 
Градот е познат по својата зградите обоени со жолт вар. Исто така е познат и како “зелен град” (25 м² по жител од градот се паркови,градини,зеленила.). Според [[Њу Јорк Тајмс]] Мец е 39-то. најпопуларно место за туристите (2009).
 
* Сент Етјен готска [[катедрала]] со витражни прозорци дизајнирана од [[Марк Шагал]] е најпозната катедрала во градот.