Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава br:Metz)
|date-population = 2005
|population = 124500
|population-ranking = [[ЛистаСписок на градови во Франција|28-ми. град во Франција]]
|date-density = 1999
|density_km2 = 2951|urban_area_km2 = 363|urban_area_date = 1999
|insee = 57463
}}
'''Мец''' ({{lang-fr|Metz}}) е град во североисточна [[Франција]]. Главени главен град на [[департман]]от [[Мозел]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[Лорена]]. Низ градот минуваат реките [[Сел (река)|Сел]] и [[Мозел (река)|Мозел]].
 
 
* [[Податотека:Flag of the United Kingdom.svg|20px|]] [[Глостер]], Велика Британија
* [[Податотека:Flag of Luxembourg.svg|20px|]] [[Луксембург (град)|Луксембург]], [[Луксембург]]
 
 
 
 
{{Франција-гео-никулец}}