Разлика помеѓу преработките на „Енравота“

Одземени 18 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 90.5.68.112 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тиверопо�
с (Отстрането уредувањето на 90.5.68.112 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тиверопо�)
'''Енравота''' е христијански светец од [[9 век]].
 
Енравота бил најстариот син na Бугарскиана хан [[Омуртаг]]. Бил канонизиран како Светиот маченик Бојан-Енравота, кнез Бугарски.
 
{{никулец-светец}}