Разлика помеѓу преработките на „Алекс Расмусен“

Додадени 865 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава sv:Alex Rasmussen)
| height =
| weight =
| currentteam = {{ct|GRM}}Суспендиран
| discipline = Велодромски и друмски велосипедизавелосипедизам
| role = Возач
| ridertype =
| amateurteams = Оденсе Енерџи<br />Дизајна Кокен
| proyears = 2009–2010<br />2011<br>2012–
| proteams = {{ct|SAX|2009}}<br />{{ct|THR|2011}}<br />{{ct|GRM|20122012a}}
| majorwins =
| updated = 135 мајјули 2012
}}
 
'''Алекс Ники Расмусен''' (роден на {{роден|9|јуни|1984}} во [[Свендборг]]) е [[Данска|дански]] професионален велосипедист. Расмусен е специјализиран во велодромски велосипедизам и бил светски првак во скреч во 2005. Заедно со [[Михаел Морков]], РасусенРасмусен победил на данското првенство во медисон шест пати по ред, каде тие го добиле името „Пар број седум“ (Par nummer syv). Рамусен исто така имал успеси и во друмскиот велосипедизам, освојувајќи ја друмската трка на данското национално првенство 2007. Тој возел за UCI ProTeams {{ct|SBS|2009}} и {{ct|THR|2011}}.
 
На 15 септември 2011, неговиот договор со {{ct|THR|2011|nolink=yes}} бил раскинат поради допинг контрола, бидејќи екипата била загрижена поради двата пропуштени допинг контроли, пред да се приклучи на екипата. Исто така, бил повлечен и од данската репрезентација на Светските друмски првенства во 2011 и се соочил со кривична постапка.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/alex-rasmussen-fired-for-missing-doping-controls</ref> Меѓутоа, на 17 ноември, Расмусен бил ослободен од обвиненијата, поради процедурална грешка во UCI.<ref>http://espn.go.com/olympics/cycling/story/_/id/7246963/cyclist-alex-rasmussen-cleared-missed-doping-test-charges</ref> Неговиот претходен договор со {{ct|GRM|20122012a}}, повлечен по вестите за обвиненија, повторно бил склучен.<ref>{{cite news|url=http://www.slipstreamsports.com/2011/11/18/team-garmin-cervelo-unveils-2012-mens-pro-team-roster|title=Тим Гармин-Сервело го објави составот за 2012 |date=18 ноември 2011 |accessdate=3 јануари 2012|work=Гармин-Сервело|publisher=Slipstream Sports LLC|location=[[Колорадо]]}}</ref> UCI ја обжалил оваа одлука на Арбитажниот суд за спорт во декември 2011, додека одлуката била донесена на 4 јули 2012. Како последица на одлуката, Расмусен добил 18-месечна ретроактивна забрана, што значи дека ќе биде суспендиран до април 2013. Неговиот договор со {{ct|GRM|2012b|nolink=yes}} исто така бил раскинат.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12289/Garmin-Sharp-releases-Alex-Rasmussen-following-CAS-whereabouts-suspension.aspx|title=Гармин-Шарп го отпушти Алекс Расмусен по одлуката Арбитражниот суд за негова суспензија |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first= Шејн |last=Стоукс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/rasmussen-fired-from-garmin-sharp|title=Расмусен отпуштен од Гармин-Шарп |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited|first1=Даниел|last1=Бенсон|first2=Питер|last2=Косинс}}</ref>
 
== Достигнувања ==
{{Palmares start}}
;2000
: 3ет3. Национално велодромско јуниорско првенство, спринт
;2001
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско километар, 1 екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, спринт
: 2ор2. Национално велодромско јуниорско првенство, бодовна трка
;2002
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, бодовна трка
: 1рв1. Национално велодромско јуниорско првенство, спринт
: 3ет3. Светско велодромско јуниорско првенство, скреч
;2003
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско првенство, индивидуалениндивидуална пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 2ор2. Национално велодромско првенство, медисон
: 2ор2. во Москва, скреч
: 3ет3. во Москва, медисон
: 3ет3. Европско велодромско првенство, скреч
;2004
: 1рв1. Европско велодромско првенство, скреч
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско првенство, индивидуалениндивидуална пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, медисон
: 1рв1. Дански куп
: 2ор2. Национално велодромско првенство, скреч
: 2ор2. Европско велодромско првенство, медисон
;2005
: 1рв1. во Лос Анџелес, скреч
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско првенство, индивидуалениндивидуална пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, медисон
: 1рв1. Национално велодромско првенство, бодовна трка
: 1рв1. {{flagiconUCI}} Светско велодромско првенство, скреч
: 1рв1. Европско велодромско првенство, медисон
: 1рв1. Европско велодромско првенство, скреч
: 1рв1. Етапа 3 Штутгарт-Стразбур
: 1рв1. Дански куп
: 2ор2. во Сиднеј, скреч
: 2ор2. во Сиднеј, медисон
: 3ет3. Тондер
: 3ет3. Шест дена Гренобл
;2006
: 1рв1. Национално велодромско првенство, 1 километар
: 1рв1. Национално велодромско првенство, индивидуалениндивидуална пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, медисон
: 1рв1. во Сиднеј, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. во Сиднеј, медисон
: 1рв1. ГП Рингстед
: 1рв1. Краен пласман, Трка околу Берлин под 23 години
::1. Етапа 1
::1рв Етапа 1, Трка околу Берлин под 23 години
::1. Етапа 3
::1рв Етапа 3, Трка околу Берлин под 23 години
: 1рв1. Етапа 1 Дан Болиг
: 1рв1. Етапа 2 Дан Болиг
: 1рв1. Алерод
: 1рв1. Фиен Рунт
: 1рв1. Национално друмско првенство, индивидуален хронометар
: 2ор2. Национално велодромско првенство, бодовна трка
: 2ор2. во Шлагелсе
: 2ор2. Шест дена Гренобл
: 2ор2. во Сиднеј, екипен пласман
: 2ор2. во Сиднеј, медисон
: 3ет3. ГП Хернинг
: 3ет3. Национално друмско првенство
: 3ет3. Дански куп
: 3ет3. во Шарлотенлунд
: 3ет3. во Москва, медисон
;2007
: 1рв1. Национално друмско првенство
: 1рв1. Национално велодромско првенство, индивидуалениндивидуална пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 1рв1. Национално велодромско првенство, бодовна трка
: 1рв1. Национално велодромско првенство, медисон
: 1рв1. Шест дена Гренобл
: 1рв1. во Есбјерг
: 1рв1. во Лос Анџелес, медисон
: 2ор2. во Лос Анџелес, екипен пласман
: 2ор2. Шест дена во Копенхаген
: 2ор2. во ГП Орхус
: 2ор2. Силкеборг
: 3ет3. Светско велодромско првенство, екипенекипна пласманпотера
: 3ет3. Местерскаб, Холстебро
: 3ет3. Коге
: 3ет3. Хамел
: 3ет3. во Сиднеј, медисон
;2008
: 1рв1. Краен пласман Светски куп, медисон
: 1рв1. во Балеруп, медисон
: 2ор2. во Лос Анџелес, екипенекипна пласманпотера
: 2ор2. во Лос Анџелес, медисон
: 2ор2. Шест дена во Копенхаген
: 2ор2. во Балеруп, екипен пласман
: 2ор2. Краен пласман Светски куп, екипенекипна пласманпотера
: 2ор2. ЛОИ Пекинг - екипенекипна пласманпотера
: Трка околу езерото Кингај
::1рв1. Бодовен пласман
::1рв1. Пролог
::1рв1. Етапа 1
::1рв1. Етапа 3
::1рв1. Етапа 9
;2009
: 1рв1. Шест дена во Копенхаген
: 1рв1. Шест дена во Гент
: 1рв1. {{flagiconUCI}} Светско првенство во медисон
: 1рв1. {{flagiconUCI}} Светско првенство во екипен пласман
;2010
: 1рв1. {{flagiconUCI}} Светско првенство во скреч
: 1рв1. Етапа 1 [[Четири дена Денкерк]]
: 1рв1. Етапа 3 [[Четири дена Денкерк]]
: 1рв1. Етапа 4 [[Вуелта а Андалусија]]
: 1рв1. ГП Хернинг
;2011
: 1рв1. Меѓународно првенство Филаделфија
: 2ор2. Етапа 21 [[Џиро д’Италиа 2011|Џиро д’Италиа]] (ITT)
: 2ор2. Пролог Стер ЗЛМ Тур
{{Palmares end}}