Разлика помеѓу преработките на „Самогласка од среден ред“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{самогласки}} '''Самогласка од среден ред''' ('''централна самогласка''') е вид на [[самог...)
 
с
{{самогласки}}
'''Самогласка од среден ред''' (или '''централна самогласка''') е вид на [[самогласка|самогласен]] глас присутен во извесни [[јазик|јазици]]. Карактеристично за овој глас е тоа што јазикот се става на половина пат помеѓу положбата за [[предна самогласка]] и [[задна самогласка]]. Според [[Меѓународна фонетска азбука|Меѓународната фонетска азбука]], самогласки од среден ред се:
 
* [[затворена незаоблена самогласка од среден ред]] {{МФА|[ɨ]}}