Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Додадени 16 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додаје: cs:Jakupica
с (Бот Додаје: nn:Jakupitsa)
с (Бот Додаје: cs:Jakupica)
Името Солунска глава е за најубавиот врв.Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле н логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ повардарието,велејќи им на војниците:Дека е тоа Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало.
 
[[cs:Jakupica]]
[[en:Jakupica]]
[[nn:Jakupitsa]]
24.401

уредување