Разлика помеѓу преработките на „Палауански јазик“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Палауанскиот''' е [[малајско-полинезиски јазици|малајско-полинезиски јазик]] кој е [[службен јазик]] во [[Палау]]. Јазикот е дел од јазичното семејство [[австронезиски јазици]] и се смета дека е еден од двата јазика во [[Микронезија (регион)|Микронезија]] кои се дел од групата на [[сундско-сулавески јазици]]. Останатите јазици се дел или од [[микронезиски јазици|микронезиските јазици]] или од [[самоанскисамојски јазици|самоанскитесамојските јазици]].
 
==Класификација==