Разлика помеѓу преработките на „Палауански јазик“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|name = Палауански јазик
|states = {{flag|Palau}}<br />{{flag|Guam}}<br />{{flag|Northern Mariana Islands}}
|speakers = 14,.000 во Палау
|date=|date'=&nbsp;censusпопис
|ref=
|familycolor = Austronesian
}}
 
'''Палауанскиот''' е [[малајско-полинезиски јазици|малајско-полинезиски јазик]] кој е официјален[[службен јазик]] во [[Палау]]. Јазикот е дел од јазичното семејство [[австронезиски јазици]] и се смета дека е еден од двата јазика во [[Микронезија (регион)|Микронезија]] кои се дел од групата на [[сундско-сулавески јазици]]. Останатите јазици се дел или од [[микронезиски јазици|микронезиските јазици]] или од [[самоански јазици|самоанските јазици]].
 
==Класификација==