Разлика помеѓу преработките на „Службен јазик“

Одземени 59 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава mzn:رسمی زوون)
с
'''ОфицијаленСлужбен јазик''' (илои '''официјален јазик''') е [[јазик]]от на којшто му е даден единствен легаленправен статус во една [[држава]] или друга територија. Тој е воглавно јазикот дефиниран со [[устав]]от, иако земјите со некодифициран устав немаат официјаленслужбен јазик. Најопшто, официјалниотслужбениот јазик е оној јазик кој го зборува одредена [[националност]] или [[етничка група]] најмногу во една држава.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Официјален јазик''' е [[јазик]]от на којшто му е даден единствен легален статус во една [[држава]] или друга територија. Тој е воглавно јазикот дефиниран со [[устав]]от, иако земјите со некодифициран устав немаат официјален јазик. Најопшто, официјалниот јазик е оној јазик кој го зборува одредена [[националност]] или [[етничка група]] најмногу во една држава.
 
Половина од државите во светот имаат официјаленслужбен јазик. Некои имаат само еден официјаленслужбен јазик, како [[Франција]], [[Литванија]] или [[Грција]], без разлика на фактот што во овие држави се зборуваат и други јазици, додека други имаат повеќе од еден официјаленслужбен јазик, како [[Авганистан]], [[Белгија]] или [[Финска]].
 
Во некои земји, како [[Италија]], [[Република Македонија|Македонија]], [[Палау]], [[Филипини]], [[Русија]] или [[Шпанија]] постои официјаленслужбен јазик на земјата, но малцинските јазици се користат во некои региони. Некои, пак, земји немаат официјаленслужбен јазик, како [[Шведска]], [[Тувалу]], [[Обединетото Кралство]] и [[САД]], иако постои ''де факто''дефакто најчесто употребуван јазик, како и низа на владини регулативи за тоа кој јазик да се користи во одредена ситуација.
 
{{Видови јазици}}