Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Индонезија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
== Покраини ==
{{главна статија|Покраини на Индонезија}}
[[Покраина|Покраините]] (''provinsi'' или ''propinsi'') се највисоката локална административна поделба на [[Индонезија]]. Секока покраина има своја локална владауправа, воденапредводена од гувернеруправник и има сопствено правно тело. ГувернеротУправникот и членовите на локалните управи се избираат на секои четири години.
 
Индонезија е составена од 33 покраини, од кои дури седум се создададени во 2000 година и 5 покраини кои добиле специјален статус.