Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Индонезија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Politics of Indonesia}}
 
[[индонезија|Република Индонезија]] е поделена на '''[[покраини на Индонезија|покраини]]''' ({{lang-id|Provinsi}}). Покраините се сочинети од '''[[намесништва на Индонезија|намесништва]]''' ({{lang-id|Kabupaten}}) и '''[[Градови на Индонезија|градови]]''' ({{lang-id|Kota}}). Покраините, регенстватанамесништвата и градовите имаат свои локални управи и собраниски тела.
 
 
{{KlickINDO}}
 
== РегенстваНамесништва ==
{{главна статија|РегенстваНамесништва на Индонезија}}
 
== Градови ==