Македонска капа: Разлика помеѓу преработките

Одземени 92 бајти ,  пред 10 години
с
Бришење на "Kapa.gif", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Martin H. поради: [[co...
(Давање фотографија.)
с (Бришење на "Kapa.gif", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Martin H. поради: [[co...)
 
[[Податотека:Kapa.gif|thumb|Изглед на македонската капа.]]
'''Македонската традиционална капа''' е дел од [[македонска носија|македонската машка носија]]. Таа има кружна форма и е со рамен врв и на неа во минатото [[Македонци]]те често ги украсувале со монети и "машински тегели". Македонската капа најчесто била правена од црн сатен, свила и овчо крзно. Македонските капи според изгледот се делеле на ''кепиња'', ''кечиња'', ''феси'' и ''тунофеси''. Кепето била македонска капа од црн сатен која за време на веселби се украсувала, додека тунофесот била црвена капа со долга киска од модра свила.