Metro 2033: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.482 бајти ,  пред 9 години
дополнување
Нема опис на уредувањето
(дополнување)
|modes = [[Самостојна видеоигра|Сингл-плеер]]
|ratings =
|platforms = [[OnLive]] [[Microsoft Windows]], [[Xbox 360]], [[OnLive]]
|media = [[DVD]], [[Дигитална дистрибуција|дигитална дистрибуција]], [[cloud computing]]
}}
 
'''''Metro 2033''''' е [[Пукачка игра од прво лице|пукачка игра од прво лице]] со [[Преживувачки хорор|хорор]] елементи, базирана на истоимената [[Metro 2033 (новела)|новела]] од рускиот писател [[Дмитри Глуховски]]. Изработена е од [[4A Games]] во [[Украина]], а издадена е од [[THQ]]. Играта е пуштена во продажба на 16 март 2011 година [[Личен сметач|PC]] и [[Xbox 360]].<ref>{{cite news |url=http://www.businesswire.com/news/home/20091022005262/en/THQ-Unveils-Person-Shooter-Metro-2033TM |title=THQ Unveils First Person-Shooter Metro 2033 |date=22 October 2009 |agency=Business Wire |publisher=THQ |accessdate=2010-01-09 }}</ref> Во март 2006 година, го објавија партнерството со Глуховски, за да соработуваат за играта.<ref name="Glukhovsky partnership">{{cite web |url=http://www.4a-games.com/ |title=4A Games announces its partnership with Dmitry Glukhovsky |date=30 March 2006 |publisher=4A Games |format=Adobe Flash |accessdate=2010-01-09 |quote=4A Games announces its partnership with Dmitry Glukhovskiy, the author of the cult postnuclear novel "Metro 2033" […] he will help create a game based on his novel, writing of its scenario, and working on its concept as an integral part of the 4A Games team.}}</ref> Играта беше објавена на [[Game Convention]] во 2009 година, во Лајпциг<ref name="game announcement">{{cite web |url=http://www.4a-games.com/ |title=4A Games at Games Convention |date=9 August 2009 |publisher=4A Games |format=Adobe Flash |accessdate=2010-01-09 |quote=4A Games is ready to announce our first project which will appear on Games Convention in Leipzig! During the Exposition we will have an exclusive showcase of our product, codename "Metro 2033. The Last Refuge".}}</ref>, заедно со официјален трејлер.<ref>{{cite video|date=30 August 2009|title=GC 2006 Trailer|url=http://www.gametrailers.com/video/gc-2006-metro-2033/12793|publisher=4A Games|accessdate=2010-01-09}}</ref> Играта ќе има продолжение, наречено [[Metro: Last Light]].
 
== Гејмплеј ==
 
Играчот е во улога на Артиом. Приказната се одвива во пост-апокалиптична [[Москва]], најчесто во [[Московско метро|метрото]], но повремено играчот извршува мисии на површината.
 
Во ''Metro 2033'' има голем избор на оружја, некои фиктивни, некое базирани на вистински оружја, кои играчот ги користи во акција. Играчот се бори против мутанти, но и против човечки непријатели. Мутантите не користат оружја и се стремат физички да го нападнат играчот, додека пак, луѓето се борат со истите оружја кои се достапни на играчот. Здравјето се полни самото, па така доколку играчот биде погоден, тој може да го обнови здравјето доколку не се изложи на оган т.е. доколку најде заштита, како ѕид или некој објект. Но доколку, играчот сака здравјето да се обнови побрзо, може да користи инекции, кои го обновуваат здравјето речиси веднаш. Кога играчот е тешко повреден, може да поминат и преку 20 секунди пред здравјето целосно да се обнови.
 
Во пост-апокалиптична околина, муницијата е ретка и е од суштинско значење. Муницијата која е направена пред апокалипсата се користи како валута; играчот исто така може да користи муниција со низок квалитет, произведена во метрото. Поради недостигот на муниција, клучен аспект на играта е барањето на истата. Играчот може да ги претресе труповите и да ја истражува околината за муниција, но и за оружја и предмети. Воената муниција може да биде искористена за купување на друга муниција, оружје и предмети во повеќето од метро станиците.
 
 
 
{{наводи}}
 
[[de:Metro 2033 (Computerspiel)]]
[[en:Metro 2033]]
[[es:Metro 2033]]
[[fr:Metro 2033]]
[[gl:Metro 2033]]
[[it:Metro 2033]]
[[ja:メトロ2033]]
[[pl:Metro 2033 (gra komputerowa)]]
[[pt:Metro 2033]]
[[ru:Metro 2033]]
[[fi:Metro 2033]]
[[sv:Metro 2033 (spel)]]
[[tr:Metro 2033]]
[[uk:Metro 2033]]
[[zh:地铁2033]]