Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Одземени 33 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: da:Westminster)
с
'''Вестминстер''' ([[англ.]] ''Westminster'') е реон во [[Централен Лондон]], [[Англија]], кој се наоѓа во рамките на [[Град Вестминстер]]. Тука се наоѓа [[Вестминстерска палата|Вестминстерската палата]] како и [[Британски парламент|Британскиот парламент]].
 
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[ГрадЛондон Лондон|Сити]] (Град Лондон) и 0.8 km југозападно од [[Черингски крст|Черингскиот крст]].
 
==Историја==