Разлика помеѓу преработките на „Долногермански јазик“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава lt:Vokiečių žemaičių tarmė)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Долногермански јазик
|државиstates=[[Германија]], [[Холандија]], [[Бразил]], [[САД]], [[Уругвај]]
|изворноиме=
|familycolor=Indo-European
|изговор=
|сем1fam1=[[Германски јазици]]
|држави=[[Германија]], [[Холандија]], [[Бразил]], [[САД]], [[Уругвај]]
|сем2fam2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|регион=
|азбукаscript=[[Долногерманска азбука]]
|зборувачи=
|семејствобоја=Indo-European
|сем1=[[Германски јазици]]
|сем2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|азбука=[[Долногерманска азбука]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Долногерманскиот јазик''' ([[герм.]] ''Plattdüütsch'') или '''долносаксонски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западногермански јазици|западногерманските јазици]] и се говори во северна [[Германија]] и источна [[Холандија]]. Според некоја лингвистичка категоризација, овој [[јазик]] го опфаќа долнофракискиот јазик и долносаксонскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на околу 5.000.000 луѓе.