Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 15.845 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Денис Меншов на Денис Мењшов презапишувајќи врз пренасочување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за велосипедист
|име name = Денис МеншовМењшов
|слика image = Denis Menchov 2TR 2011.jpg
| caption = Мењшов на [[Тур де Романди 2011]]
|опис =
| fullname = Денис Николаевич Мењшов
|прекар =
| nickname = Тивкиот убиец<br> Папата <br>Дени<ref>{{цитирана веб страница
|цело име = Денис Николаевич Меншов
|url= http://autobus.cyclingnews.com/road/2009/giro09/?id=/features/2009/giro09_menchov_sastre
|роден(а)-датум = {{роден на|25|јануари|1978}}
|title= Giro d'Italia feature
|роден(а)-место = [[Орел]], [[Русија]]
|accessdate= 2009-07-10
|починал(а)-датум =
|date= 19 мај 2009
|починал(а)-место =
|publisher= cyclingnews.com
|земја = {{РУС}}
}}</ref>
|висина = 1.80 m
| birth_date = {{birth date and age|1978|1|25|df=y}}
|маса = 65 kg
| birth_place= Орел, [[Советски Сојуз]]
|моментален клуб = [[Рабобанк]]
| height = 1,80 м
|дисциплина = друмски велосипедизам
| weight = 65 кг
|улога = возач
| currentteam = {{ct|KAT}}
|вид на возач = сестран
| discipline = Друмски велосипедизам
|аматерски години =
| role = Возач
|аматерски клубови =
| ridertype = Универзален возач
|професионални години = 2000-2004<br /> 2005-2010<br /> 2011-
| proyears = 2000–2004<br />2005–2010<br />2011<br />2012–
|професионални клубови = [[Банесто]]<br /> [[Рабобанк]]<br /> [[Геокс]]
| proteams = {{ct|GCE|2000}}<br />{{ct|RAB|2005}}<br />{{ct|FOT|2011}}<br>{{ct|KAT|2012}}
|значајни победи = [[Податотека:Jersey gold.svg|20px]] Трка околу Шпанија (2005, 2007), 4 етапи<br />[[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] Трка околу Италија (2009), 2 етапи<br />Трка околу Франција, 1 етапа
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
: [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] Младинска калсификација (2003)
: '''[[Тур де Франс]]'''
Трка околу Ваис Паско (2004)
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2003|2003]])
|последна промена = [[18 јули]] [[2011]]
::1 индивидуална етапа
:'''[[Џиро д’Италиа]]'''
::[[Генерален пласман на Џиро д’Италиа|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италиа 2009|2009]])
::[[Бодовен пласман на Џиро д’Италиа|Бодовен пласман]]([[Џиро д’Италиа 2009|2009]])
::2 индивидуални етапи
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2005|2005]], [[Вуелта а Еспања 2007|2007]])
::[[Планински пласман на Вуелта а Еспања|Планински пласман]] (2007)
::[[Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања|Комбиниран пласман]] (2005, 2007)
::4 индивидуални етапи
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Трка околу Баскија]] (2004)
:[[Вуелта а Мурсија]] (2009)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:Национален хронометарски првак (2012)
| updated = 27 јуни 2012
}}
'''Денис Николаевич Меншов''' ([[руски]]: Денис Николаевич Меньшов) (роден на [[25 јануари]] [[1978]] во [[Орел]]) е [[Русија|руски]] велосипедист. Како професионалец се натпреварува од 2000 година. Според главната поделба во велсипедизмот, тој е познат како специјалист за брдски етапи. Во својата кариера има остварено неколку значајни победи, како што се двете победи на [[Вуелта Еспања|Трката околу Шпанија]] (во 2005 и 2007) и победата на [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]] во 2009. Најдобар пласман на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] (''Tour de France'') му е четвртото место во 2008.
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' ({{lang-ru|Денис Николаевич Меньшов}}; роден на {{роден|25|јануари|1978}}) во Орел) е [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за екипата {{ct|KAT}}.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html|title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|agency=[[Reuters]]}}</ref> Тој е возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италиа]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010.
Од 2000 до 2004, Менчшов настапуваше за шпанскиот клуб [[Банесто]], а од 2005 до 2011 настапуваше за холандскиот клуб [[Рабобанк]]. Во 2011 премина во новосоздадениот клуб [[Геокс]], а од 2012 е член на тимот на [[Катјуша]].
 
== Професионална кариера ==
=== Банесто (2000–2004) ===
 
Мењшов ја започнал неговата професионална кариера во 2000 со екипата {{ct|GCE|2000}} на [[Хосе Мигуел Ечевари]]. Неговите први успеси дошле во 2001, кога ја освоил [[Тур де л’Авенир]], етапна трка за млади професионалци. Една година подоцна освоил етапа на [[Дофине Либере]]. Во 2003, Мењшов го имал неговиот пробив, кога завршил 11. на [[Тур де Франс]] и го освоил пласманот за млад возач. 2004 била неговата последна година во Банесто и неговата најуспешна. Ја освоил [[Трка околу Баскија|Трката околу Баскија]], етапа на [[Вуелта а Арагон]], етапа на [[Париз-Ница]] и етапата 5 на [[Вуелта а Еспања 2004]].
 
=== Рабобанк (2005–2010) ===
 
Договорот на Мењшов истекол во септември 2004 и се преместил во холандската екипа Рабобанк на две години. Станал капетан на екипата по заминувањето на [[Леви Лајпхајмер]] во Геролштајнер. Мењшов бил главен кандидат во Рабобанк за [[Тур де Франс 2005]], но поради настинка, завршил 85., 2 часа и 35 минути зад [[Ленс Армстронг]].<ref>{{цитирана веб страница
|url= http://autobus.cyclingnews.com/road/2005/tour05/?id=results/tour0521#gc
|title= Крајни пласмани на Тур де Франс 2005
|publisher= cyclingnews.com
}}</ref> На [[Вуелта а Еспања 2005|Вуелта 2005]] бил многу поуспешен. Го освоил воведниот хронометар во [[Гранада]] и етапата девет со хронометар во [[Лорет де Март]] и ја облекол водечката златна маичка. На етапата 15, го изгубил од вид [[Роберто Ерас]] на искачувањата и ја завршил трката зад него. Ерас подоцна бил дисквалификуван поради допинг,<ref>{{цитирана веб страница
|url= http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2006/feb06/feb09news2
|title= Ерас суспендиран на две години
|accessdate= 2008-03-26
|author= Ернан Алварез
|date= 9 февруари 2006
|publisher= www.cyclingnews.com
}}</ref> и Мењшов официјално ја добил победата на Вуелта 2005. Исто така го освоил и комбинираниот пласман на трката.<ref>{{цитирана веб страница
|url= http://www.lavuelta.com/05/ingles/resultados/gencom21.asp?e=21
|title= Крајни пласмани на Вуелта а Еспања 2005
|date= 9 февруари 2006
|publisher= www.lavuelta.com
}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2006]] Мењшов ја освоил 11. етапа - втора планинска етапа - по спринтот со Лајпхајмер и [[Флојд Ландис]]. Последната недела го земала својот данок, па затоа тој отпаднал од третото на шестото место на Алпите.
 
Мењшов го напуштил [[Тур де Франс 2007]] на етапата 17, еден ден откако неговиот колега [[Михаел Расмусен]] бил отпуштен од Рабобанк.<ref>{{цитирана веб страница
|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/26072007/58/tour-de-france-menchov-quits-rasmussen-hits.html
|title= Тур де Франс - Мењшов си оди по Расмусен
|accessdate= 2008-03-26
|date= 26 јули 2007
|publisher= Eurosport
}}</ref> Подоцна истата година, го освоил [[Вуелта а Еспања 2007|Вуелта а Еспања]] откако водел во втората половина на трката. На Вуелта освоил и една етапа, како и планинскиот и комбинираниот пласман.
 
Во [[Тур де Франс 2008|2008]] Мењшов бил фокусиран на Тур де Франс и не ја одбранил неговата титула на Вуелта.<ref>{{цитирана веб страница
|url= http://www.reuters.com/article/sportsNews/idUSL1990754120080219
|title= Мењшов цели на Тур отколку на одбрана на Вуелта
|accessdate= 2008-03-26
|author= Сајмон Баскет
|date= 19 февруари 2008
|publisher= [[Reuters]]
}}</ref> Завршил 4. на Тур. Третопласираниот [[Бернхард Кол]] бил дискалификуван за допинг, меѓутоа возачите не биле поместени за местото на Кол. Исто така, претходно Мењшов завршил 5. на [[Џиро д’Италиа 2008|Џиро]].
 
[[Податотека:Denis Menchov 2.jpg|thumb|right]]
 
Во 2009 Мењшов го освоил [[Џиро д’Италиа 2009|Џиро д’Италиа]], со победи на етапите 5 и 12. И покрај падот во последниот километар на последната етапа, индивидуален хронометар низ улиците на [[Рим]], Мењшов ја задржал розовата маичка и го зголемил неговото водство за 21 секунди, победувајќи со 41 секунди над Италијанецот [[Данило ди Лука]].<ref>REUTERS 31 мај 2009. ''Russian Clinches Italian Bike Race.'' New York, NY: [http://www.nytimes.com/reuters/2009/05/31/sports/sports-uk-cycling-giro.html?_r=1&hp New York Times]</ref><ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/5417780/Denis-Menchov-wins-Giro-dItalia.html|title=Денис Мењшов победил на Џиро д’Италиа |date=2009-05-31 |work=The Telegraph |accessdate= 2009-06-03 | location=Лондон | first=Брендан | last=Галагер}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2010]], Мењшов дошол до второто место. Тој бил првично трет, но потоа се поместил на второто место, како последица на суспендирањето на Контадор за допинг аферата, како што било одлучено на 6 февруари 2012.
 
=== Геокс-ТМЦ (2011) ===
 
Подоцна во 2010, Мењшов се преместил во Геокс-ТМЦ, како заеднички лидер со [[Карлос Састре]]. Мењшов бил заменет како лидер во Рабобанк од [[Роберт Гесинк]]. Со Геокс, Мењшов завршил 8. на [[Џиро д’Италиа 2011]]. Екипата не била повикана на Тур де Франс. Мењшов завршил петти во генералниот пласман на [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]], помагајќи му на колегата [[Хуан Хосе Кобо]] во победата во генералниот пласман.
 
=== Катјуша (2012–) ===
 
На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа {{ct|KAT|2012|nolink=yes}} за сезоната 2012.<ref name="Menchov Katusha"/>
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start}}
;1997
: 1. [[Волта а Лајда]]
;2001
: 1. '''Краен пласман''' [[Тур де л’Авенир]]
;2002
: 1. Етапа 2 [[Критериум ду Дофине Либере]]
;2003
: 1. Класика а лос Пуертос де Гвадарама
: 11. Краен пласман [[Тур де Франс 2003|Тур де Франс]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] '''Пласман за млад возач'''
;2004
: 1. '''Краен пласман''' [[Трка околу Баскија]]
::1. Етапа 4
: 1. Етапа 5 [[Вуелта а Еспања]]
: 1. Етапа 6 [[Париз-Ница]]
: 1. Етапа 1 [[Вуелта а Арагон]]
;2005
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey red.svg|20px]] [[Вуелта а Еспања 2005|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 1
::1. Етапа 9
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] '''Комбиниран пласман'''
;2006
: 5. Краен пласман [[Тур де Франс 2006|Тур де Франс]]
::1. Етапа 11
: 6. Краен пласман [[Критериум ду Дофине Либере 2006|Критериум ду Дофине Либере]]
::1. Етапа 4
;2007
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey red.svg|20px]] [[Вуелта а Еспања 2007|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 10
::1. [[Податотека:Jersey puntosazules.png|20px]] '''Планински пласман'''
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] '''Комбиниран пласман'''
: 2. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2007|Волта а Каталуња]]
::1. '''Бодовен пласман'''
::1. Етапа 5
;2008
: 4. Краен пласман [[Тур де Франс 2008|Тур де Франс]]
: 4. Краен пласман [[Тур де Романди 2008|Тур де Романди]]
: 5. Краен пласман [[Џиро д’Италиа 2008|Џиро д’Италиа]]
: 5. Краен пласман [[Вуелта а Кастилја и Леон]]
: 6. [[Класика де Сан Себастијан 2008|Класика де Сан Себастијан]]
;2009
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] [[Џиро д’Италиа 2009|Џиро д’Италиа]]
::1. [[Податотека:Jersey red.svg|20px]] '''Бодовен пласман'''<ref>Награден по дисквалификувањето на првичниот победник [[Данило ди Лука]]</ref>
::1. Етапа 5
::1. Етапа 12
: 1. '''Краен пласман''' [[Вуелта а Мурсија]]
;2010
: 2. Краен пласман [[Вуелта а Мурсија]]
: 2. Краен пласман [[Тур де Романди 2010|Тур де Романди]]
: 2. Краен пласман [[Тур де Франс 2010|Тур де Франс]]
;2011
: 2. Краен пласман [[Вуелта а Мурсија]]
::1. Етапа 2
: 5. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]]
: 5. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
: 7. Краен пласман [[Џиро д’Италиа 2011|Џиро д’Италиа]]
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotRusia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
: 4. Краен пласман [[Вуелта а Андалусија]]
{{Palmares end}}
 
=== Резултати на генералните пласмани на Гранд Тур ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Гранд Тур
!2001
!2002
!2003
!2004
!2005
!2006
!2007
!2008
!2009
!2010
!2011
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"| '''[[Џиро д’Италиа|Џиро]]'''
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Џиро д’Италиа 2008|5]]
|align="center" style="background:pink;"|[[Џиро д’Италиа 2009|'''1''']]
|align="center"|-
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Џиро д’Италиа 2011|7]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|'''[[Тур де Франс|Тур]]'''
|align="center"|[[Тур де Франс 2001|47]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2002|93]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2003|11]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2004|СО]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2005|85]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2006|5]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2007|СО]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2008|3]]
|align="center"|[[Тур де Франс 2009|51]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2010|2]]
|align="center"|-
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"| '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2004|СО]]
|align="center" style="background:tomato;"|[[Вуелта а Еспања 2005|'''1''']]
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2006|СО]]
|align="center" style="background:tomato;"|[[Вуелта а Еспања 2007|'''1''']]
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2010|41]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Вуелта а Еспања 2011|5]]
|}
 
СО = се откажал
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commons category}}
* [http://www.rabobank.nl/particulieren/sponsoring/wielrennen/proteam/riders_in_english/denis_menchov Профил на Денис Менчов на официјалното мрежно место на Рабобанк]
 
* {{trapfriis|russia.Menchov.htm}}
[[Категорија:Руски велосипедисти]]
* {{Official website|http://www.menchov.ru/eng/}}
* [http://en.denis-menchov.com Неофицијална лична страница]
 
{{Возачи во Катјуша}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Меншов, Денис}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
{{Persondata
|NAME= Мењшов, Денис
|ALTERNATIVE NAMES=
|SHORT DESCRIPTION=[[друмски велосипедист]]
|DATE OF BIRTH= 25.01.1978
|PLACE OF BIRTH= Орел, [[Русија]]
|DATE OF DEATH=
|PLACE OF DEATH=
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мењшов, Денис}}
[[Категорија:Родени во 1978]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Руски велосипедисти]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2004]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]
[[Категорија:Етапни победници на Џиро д’Италиа]]
[[Категорија:Победници на Џиро д’Италиа]]
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Русија]]
[[Категорија:Руски етапни победници на Тур де Франс]]
[[Категорија:Етапни победници на Вуелта а Еспања]]
[[Категорија:Победници на Вуелта а Еспања]]
 
[[be-x-old:Дзяніс Мяншоў]]