Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Додадени 6 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава kk:Астық тұқымдасы)
с
[[Податотека:Various grains.jpg|thumb|250px|Продукти од житата.]]
[[Податотека:040719_172_dorset_marnhull.jpg|thumb|250px|Пченично поле]]
'''Житата''' ('''житарицижитарки''') се едногодишни [[растенија]] од [[Фамилија (биологија)|фамилијата]] [[треви]] ([[Латински јазик|лат]]. ''Gramineae''). Нивните зрнести плодови се користат во човековата исхрана, прехранбената [[индустрија]], а [[сено]]то за [[Добиток|добиточна]] исхрана и постилка.
 
== Видови на житарицижитарки ==
 
* [[Пченица]]
* [[Пченка]]
* [['Рж’Рж]]
* [[Јачмен]]
* [[Ориз]]
* [[Овес]]
* [[Просо]]
 
а исто така се вбројуваат и
 
* [[Просо]] и
* [[Сирак (житна културарастение)|Сирак]].
 
[[Категорија:ЖитарициЖитарки| ]]
 
[[af:Graan]]