Разлика помеѓу преработките на „Ласер“

Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Laser_sizes.jpg|right|thumb|200px|Ласерите варираат во големина од микроскопски диодни ласери (горе) со разни примени, сè до неодимиумски стаклени ласери со големина на фудбалско игралиште (долу) кои се користат за инерцијална фузија, истражувања за нуклеарни оружја и други висико енергетски експерименти поврзани со густина.]]
 
'''Ласер''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation'' или засилување на [[светлина]]та со стимулирана емисија на зрачење) е [[Оптика|оптички]] извор кој емитира [[фотон]]и во кохерентен зрак. Зборот исто така потекнува од глаголот ''ласира'' којшто значи „да се создава кохерентна светлина“ или пак „ да се сече со кохерентна светлина“, и претставува корен на зборот ласер. Ласерската светлина е скоро монохроматска, т.е. се состои од единечна [[бранова должина]] односно боја емитирана во тесен сноп. Ова е спротивно на вообичаените извори на светлина, како обичната светилка која емитира некохерентни фотони во скоро сите правци, и вообичаено во широк спектар на [[бран]]овибранова должина|бранови должини]].
 
== Историја ==