Разлика помеѓу преработките на „Зимзелено растение“

с
r2.7.3) (Робот: Менува nn:Eviggrøn; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава nn:Eviggrønn)
с (r2.7.3) (Робот: Менува nn:Eviggrøn; козметички промени)
Постојат најразлични видови на зимзелени растенија, кои може да бидат [[дрво (растение)|дрва]] или [[грмушка|грмушки]]:
 
* највеќето видови на [[иглолисни]] растенија (на пр. [[бор]], [[тиса]], [[смрека]], [[туја]])
 
* [[зимзелен даб|зимзелениот даб]], [[божиковина]]та и прастарите [[голосеменици]] како [[цикасови]]те
 
* највеќето [[скриеносеменици]] од топлите подрачја без мраз, како видовите во [[евкалиптус]]ните и [[дождовна шума|дождовните шуми]]
Покрај ова, осебен случај е африканското [[голосеменици|голосемено]] растение [[велвичија]]. Ова растение има само два листа што постојано растат додека е живо растението, но постепено се абат на врвовите. Во овој случај едно исто лисно [[ткиво (биологија)|ткиво]] трае 20–40 години.
 
Трајноста на листовите кај зимзелените растенија се движи од неколку месеци (постојано растат нови како што паѓаат старите листови) до неколку децении (над 30 години кај [[долговечен бор|долговечниот бор]]).<ref>Ewers, F. W. & Schmid, R. (1981). Longevity of needle fascicles of ''Pinus longaeva'' (Bristlecone Pine) and other North American pines. ''Oecologia'' 51: 107–115</ref>
 
== Причини за зимзеленоста и листопадноста ==
[[Податотека:Forest Pelister.jpg|right|мини|десно|250п|[[Молика|Молики]] во [[национален парк|националниот парк]] [[Пелистер]]]]
Листопадните [[дрво (растение)|дрва]] ги губат листовите за да се приспособат на студената или сува сезона. Највеќето растенија од [[тропска дождовна шума|тропските дождовни шуми]] се сметаат за зимзелени, постепено менувајќи си ги листовите во текот на годината, додека пак видовите во сезонски суви предели можат да бидат или зимзелени или листопадни. Растенијата од топлата [[умерена клима]] исто така се претежно зимзелени. Во постудените климатски појаси бројот на зимзелени растенија е помал, а предоминираат [[иглолисни растенија|иглолисните]] (четинари) бидејќи [[цветно растение|широколисните]] растенија не можат да истрпат големи студови под -30&nbsp;°C.
[[ja:常緑植物]]
[[no:Eviggrønn]]
[[nn:EviggrønnEviggrøn]]
[[pl:Rośliny wiecznie zielone]]
[[pt:Folha persistente]]