Разлика помеѓу преработките на „Месроб Машдоц“

Додадени 769 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox saint
|name=Месроп Маштоц
|birth_date= 361 или 362
|death_date= {{починал на|17|февруари|440}}
|feast_day=
|venerated_in=[[Ерменска апостолска црква]], [[Ерменска католичка црква]], [[Римокатоличка црква]]
|image=Mesrob Mashdots 1923.jpg
|imagesize=220px
|caption=
|birth_place=Хачик, денешна Ерменија
|death_place=Вагаршапат, Ерменија
|titles=
|beatified_date=
|beatified_place=
|beatified_by=
|canonized_date=
|canonized_place=
|canonized_by=
|attributes=
|patronage= [[Ерменија]]
|major_shrine=Црква Свети Месроп Маштоц, Ошакан
|suppressed_date=
|issues=
|prayer=
|prayer_attrib=
}}
'''Месроб Машдоц''' ([[ерменски]]: ''Մեսրոպ Մաշտոց'') бил ерменски лингвист, просветител, мисионер, теолог и светец на [[Ерменската Апостолска црква]] и [[Ерменската католичка црква]]. Маштоц е најпознат по создадавање на ерменската азбука во текот на [[406]] година.