Разлика помеѓу преработките на „Камен од Розета“

Додадени 12 бајти ,  пред 8 години
с
→‎Забелешки: Премногу свое истражување и видување, се бара релевантен извор
(уредување на воведниот текст)
с (→‎Забелешки: Премногу свое истражување и видување, се бара релевантен извор)
==Забелешки==
{{refbegin}}
{{note|status}} Според научната историска хипотеза на Аристотел Тентов и Томе Бошевски средниот текст на каменот е на старомакедонско писмо. Оваа теорија е прифатена од врвните институции за историја во Европа. Додека грчките и денешните арапскоегипетски историчари тврдат дека средниот текст е на грчки јазик напишан со т.н. демотско писмо.{{Факт}}
{{refend}}