Камен од Розета: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.680 бајти ,  пред 9 години
уредување на воведниот текст
с (r2.7.1) (Бот Додава: lv:Rozetas akmens)
(уредување на воведниот текст)
[[Податотека:Rosetta Stone BW.jpeg|мини|На каменот од Розета е испишан текст на три јазика, што им помогнало на лингвистите да го започнат процесот на дешифрирање на хиероглифското писмо]]
 
'''Каменот од Розета''' e антички натпис на црн камен од [[гранит]] создаден во ''Мемфис'', [[Египет]] 196 година п.н.е. од [[Македонци|македонскиот]] владетел ''Птоломеј V''. Каменот содржи текст напишан на три различни писма: најгорниот текст е напишан со [[Египетски јазик|староегипетски]] [[Египетски хиероглифи|хиероглифи]], средниот текст е напишан со [[старомакедонски јазик|старомакедонско]] [[античка македонска азбука|писмо]]{{Ref label|status|a|}} и долниот текст е на [[старогрчки јазик]]. Во ранохристијанскиот или средновековниот период е користен како градбен материјал за ''Fort Julien'' близу до градот Розета (Рашид) во Египет. Каменот беше откриен во [[1799]] година од војникот ''Пиер-Францоис Бочард'' во ''Француската егспедиција во Египет''. Во време на наполеонските војни каменот од [[Французи]]те му беше предаден на [[Британија]] и од [[2003]] година Египет демантира негово враќање.
'''Каменот од Розета''' е карпа од црн гранит, која поради хиероглифските текстови запишани на нејзе претставува еден од најпознатите текстуални артефакти од стариот [[Египет]] што е предмет на голем број проучувања и истражувања во научниот свет од подрачјето на античките јазици, култури и цивилизации.
 
== Пронаоѓање и именување на каменот ==
* [[Старомакедонска азбука]]
* [[Египтологија]]
 
==Забелешки==
{{refbegin}}
{{note|status}} Според научната историска хипотеза на Аристотел Тентов и Томе Бошевски средниот текст на каменот е на старомакедонско писмо. Оваа теорија е прифатена од врвните институции за историја во Европа. Додека грчките и денешните арапскоегипетски историчари тврдат дека средниот текст е на грчки јазик напишан со т.н. демотско писмо.
{{refend}}
 
== Надворешни врски ==
188

уредувања