Разлика помеѓу преработките на „Грб на Перу“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува yo:Àmì ọ̀pá àṣẹ ilẹ̀ Perú)
с
}}
 
'''НационалниотДржавниот грб на [[Перу]]''' е официјалниот грб на оваа [[Јужна Америка|јужноамериканска држава]]. Сегашниот грб на Перу е усвоен на [[25 февруари]] [[1825]] година. Денес постојат четири варијанти на грбот: ''стандарден грб, националендржавен грб, големиот печат и морнарички грб''.
 
==Опис==
;Национален грб на Перу
Централниот елемент на националниот грб е штитот кој има златни граници и е поделен на три дела, од кои горните два дела се во сина и бела боја, а долниот најголем дел е во црвена боја. Во горниот лев дел има приказ на [[викуња]], националното животно на Перу и таа ја претставува фауната во државата. Во горниот десен дел има приказ на кининово дрво што ја симболизира флората во Перу. Во долниот црвен дел има приказ на рог на изобилството полно со златни пари кои се преливаат на црвената подлога и ова ги симболизира минералните ресурси на земјата. Штитот е поставен на четири вкрстени перуански знамиња, по две од лева и десна страна, од кои предните се помали од задните. Над грбот има граѓанска круна т.е. венец од дабови гранки. Овој грб се појавува на военото знаме на Перу и на јавните згради со целосното име на државата.
 
;Грб на Перу