Воздух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 10 години
с
Робот: Додава fy:Loft
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(дополнување, обновување)
с (Робот: Додава fy:Loft)
Животните и човекот не можад да издржав без воздух повеќе од неколку минути. Растенијата, низ процесот фотосинтеза, се најголеми производители на кислород, потоа алгите во водата и фитопланктоните.
Опасноста од намалување на кислородот во воздухот се гледа во уништувањето на шумите и воз агадувањето на воздухот и на водите.
 
[[fy:Loft]]
85.496

уредувања