Разлика помеѓу преработките на „Полн агол“

Одземен 411 бајт ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
poln agol e agol 4isto kraci se sovpagaat a obladta mu e cela ramnina i toj iznesuva 180 stepeni
{{Агли}}
 
'''Полн агол''' е агол кој има 360 [[степен (агол)|степени]].
Полн агол остварува патот кој го поминува линијата/радиус на кружница, придржувајќи се на центарот на кружницата, и движејќи се се додека не стигне до почетната позиција.
 
{{мат-никулец}}
 
[[Category:Агол]]
[[Category:Математика]]
Анонимен корисник