IW (погон): Разлика помеѓу преработките

Додадени 192 бајти ,  пред 9 години
с
дополнување
с (r2.7.1) (Бот Додава: zh:IW引擎)
с (дополнување)
| website =
}}
'''''IW''''' е [[погон за видеоигри]] направен од ''[[Infinity Ward]]'' и беше употребен во познатиот серијал ''[[Call of Duty]]''. Овој погон е вклучен во списокот на „Најдобрите 10 играчки погони за оваа генерација“ на ''IGN'' и се смета за еден од најдобрите погони за видеоигри до ден денес.<ref>{{цитирана веб страница |last=Стид |first=Крис |title=The 10 Best Game Engines of This Generation |publisher=[[IGN]] |date=2009-07-15 |accessdate=2010-05-24 |url=http://xbox360.ign.com/articles/100/1003728p2.html}}</ref> Прво се користел под неслободна лиценца на ''[[id Tech 3]]'' до ''[[Call of Duty 4: Modern Warfare]]'', каде што бил подобруван од ''Infinity Ward''. ''[[Treyarch]]'' користеле подобрени верзии во три нивни игри: ''[[Call of Duty: World at War]]'', ''[[Quantum of Solace (видеоигра)|Quantum of Solace]]'' и ''[[Call of Duty: Black Ops]]''. Во ''[[Call of Duty: Modern Warfare 2]]'' е користена верзијата 4.0. [[Call of Duty: Modern Warfare 3]] користи подобрена верзија на погонот, но под друго име - MW3 погон.
 
== Технички податоци ==
''IW 4.0'' е втората генерација на погонот ''IW'', исто изработена од ''Infinity Ward''. IW 4.0 е една генерација понапред од претходните способности на поногот IW. Можностите на погонот се подобрени во осветлувањето, сенките и физиката, и можно е да се прават поголеми светови и понапредни детали на објекти. Овој погон прв пат е употребен во четвртата игра на компанијата, ''[[Call of Duty: Modern Warfare 2]]''. Исто така и картите зафаќаат помалку простор во меморијата, што значи дека побрзо се вчитуваат.
 
Следната игра од серијалот, ''[[Call of Duty: Black Ops]]'' (на ''Treyarch'') нема дане го користи погонот ''IW 4.0'', туку подобрена верзија на погонот на ''[[Call of Duty: World at War|World at War]]''.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.gametrailers.com/video/e3-2010-call-of/100688 |title=E3 2010: First Details Interview Part 2 HD |date=28 мај, 2010 |work= |publisher=[[GameTrailers]] |accessdate=28 мај, 2010}}</ref>
 
== Игри кои го користат погонот IW ==
* ''[[Call of Duty: Modern Warfare 2]]'' (2009, IW 4.0)
* ''[[Call of Duty: Black Ops]]'' (2010)
* ''[[Call of Duty: Modern Warfare 3]]'' {2011]
 
== Наводи ==