Разлика помеѓу преработките на „Пиндар“

Додадени 50 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава an:Pindaro; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава ar:پندار)
с (r2.7.3) (Робот: Додава an:Pindaro; козметички промени)
[[FileПодатотека:Pindar statue.jpg|thumb|right|'''Пиндар''', римска копија на грчка биста од 5 век п.н.е., се чува во Националнит музеј во [[Неапол]])]]
'''Пиндар''' ({{lang-el|Πίνδαρος}}, ''Pindaros''; [[латински]]: ''Pindarus'') (околу 522–443 п.н.е.) бил старогорчки поет, кој се смета за најголем хорски лиричар во [[Стара Грција]]. Поетиката ја учел дома, а потоа во [[Атина]]. Се знае дека кога [[Александар Македонски]] ја освоил [[Теба]], ја поштедил единствено куќата на Пиндар.<ref>[[Plutarch]], ''Life of Alexander'' 11.6; [[Arrian]], ''[[Anabasis Alexandri]]'' 1.9.10</ref>
 
== За животот и делото ==
Пиндар живеел во време кога многу гранки од големото стебло на еленската лирика се исушиле, а хорската песна најраскошно расцветала. Од целокупните негови дела потполно се зачувани само четири книги таканаречени епиникии, т.е. победнички песни, песни испеани како благодарност на најголемиот момент во животот на човекот, славата на неговата победа. Од другата негова поезија зачувани се само делови.
 
Од 45 епиникии колку што има, секоја има свој посебен метрички облик.
 
== Влијанија ==
Во духот и дикцијата на хорската лирика на [[Софокле]] се забележува влијанието на Пиндар.
 
Меѓу другите негови наследници се: [[Џон Драјден]] и [[Александар Поп]] во [[Англија]], како и [[Русија|Русите]] [[Лермонтoв]], [[Г.Р. Державин]], [[Пушкин]] и други.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{wikiquote}}
{{Commons category|Pindar}}
{{wikisource}}
* {{gutenberg author| id=Pindar | name=Pindar}}
* [http://omni.cc.purdue.edu/~corax/pindar.html Selected odes], marked up to show selected rhetorical and poetic devices
* [http://www.rhapsodes.fll.vt.edu/PindarOlympia.htm Olympian 1], read aloud in Greek, with text and English translation provided
* [http://216.71.135.198/HW/pindar.html Pythian 3], translated by Frank J. Nisetich
* [http://community.middlebury.edu/~harris/pindar.pdf Pythian 8], 'Approaching Pindar' by William Harris (text, translation, analysis)
* [http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0004&layout=&loc=Pindar Pindar] by Gregory Crane, in the [[Perseus Project|Perseus Encyclopedia]]
* [http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0101%3Aid%3Di2s1 Pindar's Life] by [[Basil Lanneau Gildersleeve|Basil L. Gildersleeve]], in ''Pindar: The Olympian and Pythian Odes''
* [http://www.rhapsodes.fll.vt.edu/PindarOlympia.htm Virginia Polytechnic Institute and State University], Pindar, Olympian Odes, I, 1–64; read by William Mullen
* [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0072&redirect=true Perseus Digital Library Lexicon to Pindar], William J. Slater, De Gruyter 1969: scholarly dictionary for research into Pindar
'''Historic editions'''
* [http://books.google.com/books?id=ocENAAAAYAAJ&pg=PA76&dq=Arcesilaus++Pindar#v=onepage&q=Arcesilaus%20%20Pindar&f=false The Odes of Pindar] translated into English with notes, D.W.Turner, A Moore, Bohm Classical Library (1852), digitalized by Google
* [http://www.archive.org/stream/encyclopaediabri21chisrich#page/616/mode/2up/search/Pindar Encyclopaedia Britannica 11th ed. 1911 Vol.21 'Pindar']
* [http://books.google.com.au/books?id=iOASsQ9p8LoC&printsec=frontcover&dq=Pindar&source=bl&ots=lkUOKkDIDv&sig=H96F1n2Gh64xxQAIaaSjY2DZd5s&hl=en&ei=4lUDTO_nItCgkQX35fC6DQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CDgQ6AEwCTgK#v=onepage&q&f=false Pindar] – translations and notes by Reverend C.A.Wheelwright, printed by A.J.Valpy, M.A., London (1830): digitalized by Google
 
[[Категорија:Старогрчки поети]]
 
[[ar:پندار]]
[[an:Pindaro]]
[[be:Піндар]]
[[be-x-old:Піндар]]