Отвори го главното мени

Промени

Додадени 927 бајти ,  пред 7 години
дополнување, обновување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[биологија]]та, '''орган''' претставува [[Анатомија|анатомско]] и функционално обединување на две или повеќе [[Ткиво|ткива]], при што едно од ткивата има главна улога. На пример, во [[мускул]]ите, главно ткиво е [[Мускулно ткиво|мускулното ткиво]], но има и други, споредни ткива: [[Нервно ткиво|нервно]], [[Крв|крвно]] ткиво итн.
 
Орган е збир од повеќе ткива кои вршат одредена функција.
 
== Органи и нивни функции ==
Срце - орган за крвоток кој е изграден од мускулно, епително, нервно, крвно и жилно ткиво.
Желудник е изграден од мускулно, слузокожа, нервно и крвно ткиво. Желудникот има улога да ја вари храната.
Бубрегот е изграден од епително, крвно, сврзно и нервно ткиво. Бубрегот има улога да ги исфрла водата и штетните материи од организмот.
Мускулите се изградени од мускулно, сврзно, крвно и нервно ткиво и имаат улога во движењето.
 
[[Категорија:Анатомија]]
1.565

уредувања