Разлика помеѓу преработките на „Нова демократија (Грција)“

обновување
с (r2.7.1) (Робот: Менува da:Nyt Demokrati (Grækenland))
(обновување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
:''За останати значења на поимот „Нова Демократија“, видете ја [[Нова Демократија|страницата за појаснување]].''
{{Infobox political party
|country = Грција
|colorcode = {{New Democracy (Greece)/meta/color}}
|party_name = Νέα Δημοκρατία <br> Нова Демократија
|party_logo =
|leader = [[Антонис Самарас]]
|spokesman = Јоанис Михелакис
|secretary =
|foundation = 4 октомври 1974
|founder = [[Константин Караманлис]]
|headquarters = 340 Сигроу ул.,<br>176 73 Калитеа, [[Атина]]
|ideology = конзерватизам, грчки национализам
|position =
|european = Европска Народна Партија
|europarl =
|colours = Сина
|website = [http://www.nd.gr/ www.nd.gr]
|seats1_title = Грчки парламент
|seats1 = {{Infobox political party/seats|129|300|hex={{New Democracy (Greece)/meta/color}}}}
|seats2_title = Европски парламент
|seats2 = {{Infobox political party/seats|7|22|hex={{New Democracy (Greece)/meta/color}}}}
| seats3_title = региони<ref>The counselors of the Regions.</ref>
|seats3 = {{Infobox political party/seats|261|725|hex={{New Democracy (Greece)/meta/color}}}}
}}
'''Нова Демократија''' ({{lang-el|Νέα Δημοκρατία}}; ''Неа димократиа'') е [[Грција|грчка]] [[национализам|националистичка]]<ref>[http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/samaras-vo-solun-lovi-glasovi-na-tema-makedonija Самарас во Солун лови гласови на тема Македонија]</ref><ref>[http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/siriza-politikata-na-samaras-za-imeto-vodi-kon-vojna СИРИЗА: Политиката на Самарас за името води кон војна]</ref> и [[конзерватизам|конзервативна]] [[политичка партија]] и е една од најголемите партии во Грција. Партијата беше основана од [[Константин Караманлис]] во [[1974]] година и го состави првиот кабинет на ''[[Грција|Третата Грчка Република]]''. Партијата владееше со Грција непречено од [[2004]] година се до [[2009]] кога беше поразена на [[Парламентарни избори во Грција (2009)|парламентарните избори]] од [[ПАСОК]]. Партијата со својот нов претседател [[Антонис Самарас]] ги доби мајските и јунските парламентарни избори во [[2012]] година.
 
Партијата има црвсти анти-македонски ставови кои се забележуваат низ говорите на претседателите и членовите.
'''Нова Демократија''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Νέα Δημοκρατία, Néa Dimokratía'') е главна конзервативна [[политичка партија]] во [[Грција]] и е владеачка партија во Грција од [[2004]] година. Таа е член на [[Европски народни партии- Европски демократи|Европските народни партии-Европски демократи]]. Нова Демократија била основана во [[1974]] година, каде во периодот од 1980-тите и 1990-тите (освен 1990-93) била опозициска партија, а исто тако од октобар 2009. Лидер на партијата до 29. новембар 2009. (оттогаш [[Андонис Самарас]]) и [[премиер на Грција]] до октомври 2009. бил [[Костас Караманлис]].
 
== Наводи ==
{{грција-никулец}}
{{reflist}}
 
[[Категорија:Грчки политички партии]]
188

уредувања