Разлика помеѓу преработките на „Статистички завод на Турција“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Статистичкиот завод на Турција''' ({{lang-tr|Türkiye İstatistik Kurumu}} или TÜİK, меѓународно: '''TurkSt...)
 
'''Статистичкиот завод на Турција''' ({{lang-tr|Türkiye İstatistik Kurumu}} или '''TÜİK,'''; меѓународно: '''TurkStat''') [[владина агенција|државна служба]] во [[Турција]] задолжена за изготвување на официјалната [[статистика]] за земјата, нејзиното население, ресурски, стопанство, општество и култура. Основана е во [[1926]] г, а седиштето ѝ е во [[Анкара]].
 
== Надворешни врски ==