Разлика помеѓу преработките на „Килис (покраина)“

Одземени 18 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Province TR
|name=Kilis
 
'''Килис ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Kahramanmaraş'') е провинција во јужна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Килис]] . Покраината има 114 724 жители (2006) и плоштина од 1 642 кв.км. Разделен е на 4 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}