Баликесир (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox Province TR
|region=Мармара
'''Балкесир ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Balıkesir'') е провинција во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Балкесир]]. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 km². Поделена е на 4 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}