Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 1.698 бајти ,  пред 8 години
дополнување
с (r2.7.2) (Робот: Менува hu:Antarktika)
(дополнување)
 
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[јужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен Океан|Јужниот Океан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планина|планини]] близу до [[Росово Море|Росовото]] и [[Веделово Море|Веделовото Море]]. Делот од континентот западно од Веделовото Море и источно од Росовото Море се нарекува [[Западен Антарктик]] а остатокот [[Источен Антарктик]].
 
== Релјеф ==
Релјефот на Антарктикот е претежно планински, со големи надморски височини. Околу 65% од територијата се над 2 000м. Највсок врв е Висон, со 5 140м. Скоро во средината на Антарктиок се наоѓа Јужниот Пол каде што во 1911 година прв стигнал Норвежанецот Роалд Амундсен.
 
== Флора и Фауна ==
Единствено на Гремовата Земја се присутни некои лишаи и мов додека живеотинскиот свет е поразновиен и побогат. Најкарактеристични се пингвините, кои живеат во колонии во крајбрежните делови на континентот. За разлика од копнениот дел, во водите околу Антарктикот живеат разни морски животни, а најкарактеристични се китовите.
 
== Население ==
 
[[Податотека:iceberg09.jpg|500px|thumb|center|Ридови од мраз во Антарктикот]]
 
== Истражувачки станици и стопанство ==
На Антарктикот се наоѓаат неколку десетини станици во кои се вржат разни научни истражувања.
Утврдени се резерви во разни рудни наоѓалишта(јаглен, железо, сребро, злато, ураниум и други), но не се врши нивна експлоатација.
Антарктикот е надвор од светските сообраќајни текови.
 
== Комуникација ==
1.565

уредувања