Разлика помеѓу преработките на „Ѓумушхане (покраина)“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува tl:Lalawigan ng Gümüşhane)
с
|}}
'''ГумушханеЃумушхане''' ([[турски јазик|турски]]: ''Gümüşhane'') е провинцијапокраина во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[ГумушханеЃумушхане (град)|ГумушханеЃумушхане]]. Покраината има 191 .474 жители (2006) и плоштинаповршина од 6 .575 кв.км². РазделенРазделена е на 6 општини.
 
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}
{{Шаблон:ПровинцииПокраини во Турција}}
 
[[Категорија:Провинции во Турција]]