Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 59 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Слика:HinduSwastika.svg|мини|десно|200п|Свастика свртена кон десно во украсна хиндуистичка форма]]
'''Кукаст крст''' ([[Германски јазик|гер.]] ''Hakenkreuz'') или '''Свастика''' ([[санскритСанскрит|санскр.]] स्वास्तिक) е [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] кон десно (卐) или лево (卍). Изразот потекнува од санскритскиот збор свасти, што значи добробит. [[Тајски поздрав|Тајскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку деванагари азбуки. Исто така е дел и од модерниот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].
Анонимен корисник