Разлика помеѓу преработките на „Болшевици“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува th:บอลเชวิก)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Bolshevik-meeting.jpg|right|рамка|Партиска средба на Болшевиците. [[Ленин]] е најдесно.]]
'''Болшевиците''' ([[руски]]: Большеви́кбольшеви́к) биле фракција од Марксистичката [[Руска Социјалдемократска Работничка Партија]], којашто се разделила од Меншевичката фракција на Вториот партиски конгрес во [[1903]] и на крај станала [[Комунистичка Партија на Советскиот Сојуз]]. Болшевиците дошле на моќ во [[Русија]] за време на [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција]] во [[1917]] и го основале [[СССР|Советскиот Сојуз]].
 
Болшевиците (името доаѓа од „болшинство“, на [[македонски]] „мнозинство“) биле организација на професионални револуционери со строга внатрешна [[хиерархија]] водени од принципите на демократскиот централизам и квазивоена дисциплина, кои се сметале себеси за главни водачи на револуционерниот [[пролетеријат]]. Нивните верувања и практики често се нарекуваат Болшевизам. Партијата била основана од [[Владимир Ленин]], кој исто така ја водел и во [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција]].
42

уредувања