Разлика помеѓу преработките на „Хип-хоп музика“

Додадени 92 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.72.85 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
с (Отстрането уредувањето на 46.217.72.85 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хип-хоп''' е музички жанр кој е развиен со Хип-Хоп култура која настанала во [[САД]] во 70-тите години на 20-ти век, и станал дел од модерната [[култура]] во 80-тите. Воглавно се состои од следниве неколку елементи:
'''Хип-Хопот е култура настаната во Бронкс, Њу Јорк во седумдесетите години на минатиот век. Хип-Хопот го содржат 4 елементи (меѓутоа Храмот на Хип-Хопот во САД практикуваат 9) а тоа се:
:''Види: [[Хип хоп култура]]''
* [[Рецитирање]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''MCing'')
* [[Продукција]] и [[скречување]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''DJing'' и ''Scratching'')
31

уредување