Јагода: Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 9 години
с
Нема опис на уредувањето
 
== Бавча која користи метод со фолија ==
[[Податотека:Chandler strawberries.jpg|мини|лево|Јагоди]]
 
Доста од трговското производство употребува систем со фолија. Во овој метод се корсти употреба на креветчиња кои се формираат секоја година , дезинфицирани и покриени со пластичен најлон за да се спречи растењето на тревки и ерозија. Оние кои се растени во расадници растат низ дупки
а под нив има цевка за наводнување. На крајот од сезоната на берење , фолијата се остранува од растенијата и тие се изоруваат во земјата. Бидејќи растенијата на јагодите постари од година –две почнуваат да ја подобруваат плодноста а исто така и квалитетот , овој систем на заменување на растенија секоја година го подобрува родот и густината. Сепак бидејки бара подолга сезона на растење за да дозволи успевање на растението секоја година и поради зголемените трошоци во однос на формирање и покривање на тумбите и купување на растенија секоја година, тоа не е секогаш практично во сите области.